Utförande
Lägg någonting mjukt under ditt bakre knä. Du kan med fördel hålla i dig i en vägg, en stol eller ett bord för extra stabilitet. I denna rörelse vill vi komma fram med höften så långt som möjligt men det är kanske inte är där kroppen vill starta direkt efter en förlossning, med det är dit vi strävar. Upprepa flera gånger. Känns det okej så pressa lätt ner bakre foten i golvet, precis som videon visar. Detta för att få en aktivitet i hela framsidan medan vi jobbar upp rörligheten och cirkulationen.
Justering
Känner du smärta i ljumskar, ländrygg eller någon annan del av kroppen ska du justera rörelseomfånget. Då ska vi föra höften bakåt för att sen jobba fram till utgångsläget och sen upprepa flera gånger. Efter några repetitioner bör kunna komma lite längre fram utan smärta. Var noggrann med att stanna PRECIS INNAN smärtan.
Vid kejsarsnitt: Håll händerna på höften hela tiden. Skulle rörelsen drar i snittet eller känns obehagligt sänker du tempot/minskar rörelsen framåt.
https://player.vimeo.com/external/354530853.sd.mp4?s=196c76631070fdc97c9684227adfb8b73b872208&profile_id=165
Video
Reps
15 st/sida
Set
1
Vila
Vikt
Typ
1
Location
Hemma
Redskap